Начало Основна линия Представители на шестте основни вероизповедания в България обсъждат заедността на религиите на семинар в МВнР
4663
България

Представители на шестте основни вероизповедания в България обсъждат заедността на религиите на семинар в МВнР

Представители на шестте основни вероизповедания в България обсъждат заедността на религиите на семинара „Заедност на религиите и общностите в България: измерения на публичност и дипломация с универсална приложимост“ в сградата на Министерството на външните работи (МВнР).На поканата се отзоваха всички шест основни вероизповедания, каза посланик Ангел Орбецов - модератор на първия панел - "Заедност на религиите": гласът на вероизповеданията в България.

| 30 Октомври 2024, 13:19 ч.
Представители на шестте основни вероизповедания в България обсъждат заедността на религиите на семинар в МВнР
Представители на шестте основни вероизповедания в България обсъждат заедността на религиите на семинар в МВнР
Снимка © Христо Касабов / БТА

Представители на шестте основни вероизповедания в България обсъждат заедността на религиите на семинара „Заедност на религиите и общностите в България: измерения на публичност и дипломация с универсална приложимост“ в сградата на Министерството на външните работи (МВнР).

Увеличение на случаите на варицела се наблюдава в област Смолян напоследък, според данни на Регионалната здравна инспекция (РЗИ). Повишението не е необичайно за този сезон, според д-р Сийка Чернева от РЗИ.

Общо 60 са заболелите от варицела в областта през последната седмица, а за един месец са над 225. Тенденцията на повишение на заболеваемостта от варицела в областта се наблюдава от април, но сега случаите са повече, допълни д-р Чернева. Тя уточни, че  както при всички инфекциозни заболявания има известна цикличност и след като предишни години са били по-малко заболелите, завишението се обяснява и с големия брой неболедували досега.

Пациентите с варицела в областта са предимно деца от 0 до 15 г., тежки случаи няма. Според д-р Чернева става дума и за епидемично разпространение, защото има много случаи на заболели.

Епидемичната обстановка в областта по отношен

Напредък по темата за присъединяване на България към Програмата за безвизово пътуване на САЩ в последните седмици беше отчетен на среща между служебния премиер Димитър Главчев и помощник-секретаря по международните въпроси на Департамента за вътрешна сигурност на САЩ Адам Хънтър, съобщиха от правителствената пресслужба.

Вашингтон остава ангажиран в партньорския процес по присъединяване на България към програмата, стана ясно още по време на срещата.

„Правилата са, за да се спазват. Има обективни критерии, към които се стремим и ще положим всички усилия да изпълним“, заяви по време на срещата служебният премиер. Димитър Главчев изтъкна, че българското външно министерство провежда специална информационна кампания заради все още високия брой откази. Той създаде и работна група, която да ускори дейностите по визовата тема.

В хода на срещата Димитър Главчев

Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) "Еврохоспитал Пловдив" започва изграждането на нов корпус с нови медицински дейности и отделения. Символична първа копка за начало на строежа направиха доц. д-р Венцеслав Джурков и д-р Танка Кърпарова – създатели и собственици на болницата, съобщиха от пресцентъра на лечебното заведение.

В новия корпус на "Еврохоспитал Пловдив" ще се включат допълнително медицинска онкология, ендокринология и болести на обмяната, физикална и рехабилитационна медицина. Предвижда се преструктуриране на лечебното заведение с повишаване броя на леглата и промяна на нивата на компетентност на съществуващи структури. Строежът, вътрешното обзавеждане и оборудване на новото крило се очаква да приключат до края на 2025 година.

УМБАЛ "Еврохоспитал Пловдив" приема първия си пациент на 15 март 2012 година. В момента болницата е

Държавата се намира в тежка политическа, финансова и обществена криза. Това каза в пленарната зала депутатът Станислав Балабанов от „Има такъв народ“ (ИТН) при откриването на първото заседание на 51-вото Народно събрание.

"Хаосът е пълен. Повечето от институциите ни са в тотален колапс. Изключително силно е усещането за пълна липса на справедливост. Изминалите седми поредни избори показаха, че на онзи прословут връх на копието, вместо да стои свободният и независим избор, трайно се е настанил поредният опит за завладяване на държавата на всяка цена“, каза Балабанов.

За съжаление, днес на дневен ред не са доходите на хората, по-важно е кой е собственик на главния прокурор, кой го притежава или кой ще го притежава, допълни депутатът.

През нощта и утре над Северна и Източна България ще бъде облачно. На много места там ще има валежи от дъжд, в Предбалкана – от дъжд и сняг, съобщава Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Над югозападните райони и Западните и Централни Родопи през нощта ще е предимно ясно, а през деня – предимно слънчево, като утре в следобедните часове и там облачността ще се увеличава. Ще духа слаб, в източните райони – умерен и временно силен вятър от север-североизток. Минималните температури в Южна България ще бъдат между минус 3°и 1°, на север от Стара планина – между 2°и 5°, за София – около минус 1°, максималните в повечето места - между 4° и 9°, в южните райони до 12°, за София – около 7°.

По Черноморието ще е облачно. На много места, главно по южното крайбрежие, ще има валежи от дъжд. Ще духа у

На поканата се отзоваха всички шест основни вероизповедания, каза посланик Ангел Орбецов - модератор на първия панел - "Заедност на религиите": гласът на вероизповеданията в България.

Днес живеем в епоха, която няма своя аналог в миналото, заяви Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний. Разделението в обществото, новопоявилите се военни конфликти, липсата на предвидимост - отново поставят на дневен ред изконните въпроси за ценността на човешката личност, правото на живот, свободата на религиозно вероизповедание, каза той. По думите му Българската православна църква се ползва с най-голямо доверие в обществото според социологическите проучвания, въпреки нарастващото недоверие в институциите. Това доверие формира здрава основа за хармоничното съжителство за различните етноси и общности в България, каза митрополит Антоний. 

Доверието в Църквата в България е 43,1 % при недоверие от 35,8 % и това я нарежда сред най-одобряваните институции в страната, посочва проучване на "Галъп интернешънъл болкан" от септември.

Диалогът с другите разсейва страховете и възпитава в уважение и толерантност. Българската православна църква отстоява своята историческа мисия да бъде нравствена опора на нашия народ. Религиозните учения и автентични традиции отхвърлят насилието и нетолерантността и насърчават взаимното разбирателство, коментира още митрополит Антоний. 

Добрият тон в обществената комуникация, между хората, институциите, обществените организации и общностите винаги са били от голямо значение за благополучното развитие на човечеството, каза Ведат С. Ахмед – председател на Висшия мюсюлмански съвет на Мюсюлманското изповедание.

По-строг режим на водата се въвежда в Ловеч, като водоподаването ще бъде спирано и през деня. Това се съобщава на официалната страница на ВиК – Ловеч. От 13 ноември водоподаване за град Ловеч ще бъде осигурено от 6:00 до 11:00 часа и от 16:00 до 22:00 часа, за квартал "Гозница" - от 6:30 до 11:30 и от 16:30 до 22:30 часа. Няма да бъде спирана водата в квартал "Продимчец".

Припомняме, че досега водоподаването се прекъсваше от 22:00 до 6:00 часа. 

Причината за водния режим е продължителното засушаване, силното намаляване на дебита на водоснабдителна група "Черни Осъм" и водоизточниците.

Въведени са и ограничения във водоползването за питейно-битови нужди, забрана за ползване на питейна вода за поливане на зелени площи, миене на балкони, улици и моторни превозни средства.

Един от трима пациенти с гастроинтестинално заболяване страда от малнутриция (недохранване), каза доц. д-р Зорница Горчева, гастроентеролог в УМБАЛ, „Св. Марина“-Плевен на пресконференция в Националния пресклуб по повод Седмицата на информираността за малнутрицията. Тя се провежда от 11 до 15 ноември. В пресконференцията участваха проф. Георги Момеков от Медицинския университет в София, доц. д-р Зорница Горчева от УМБАЛ, „Св. Марина“ в Плевен, д-р Красен Иванов от УМБАЛ, „Токуда“ в София,
д-р Цветан Татаров от МБАЛ „Унихоспитал“ в Панагюрище.

Малнутрицията е недостатъчен прием на въглехидрати, мазнини, протеини и витамини, нужни на организма за осигуряване на растежа и функционирането му, посочиха специалистите. Най-често състоянието е резултат от различни заболявания като онкологични, стомашно-чревни, хирургични интервенции,

Искаме държавата да определи проблема с водата в Шумен за основен приоритет, свързан с националната сигурност и да отдели необходимия финансов ресурс за осигуряване на устойчиво водоподаване за жителите на общината. Това каза кметът на областния град проф. Христо Христов на инициирана от него днес среща, свързана с проблемите с водоснабдяването и качеството на водата. На срещата, продължила над два часа, присъстваха областният управител Бейнур Ахмед, председателят на Общинския съвет Ася Аспарухова, председателят на Управителния съвет на „Български ВиК Холдинг“ инж. Лозко Лозев, управителят на ВиК-Шумен Иван Пушкаров, общински съветници, журналисти и граждани, участвали в протеста на 8 ноември срещу липсата на вода и ниското качество на водата, доставяна от дружеството.

Към момента няма проблем с подаването на вода от язовир „Тича“ за община Шумен, но има

Кметът на Шумен проф. Христо Христов заяви на брифинг в Община Шумен, че се надява оттук нататък да стартира процес на взаимодействие между представителите, които протестиралите срещу лошото качество и липсата на вода в Шумен граждани са определили, с кмета на Шумен и с председателя на Общинския съвет на Шумен Ася Аспарухова.

"Днес ние с нея бяхме при хората и чухме какви са техните искания, напълно основателни. Смея да твърдя, че в нашата ежедневна дейност осигуряването на устойчиво надеждно, системно и качествено водоподаване и водоосигуряване на жителите с питейна вода на Шумен е приоритетна задача. Поради това обстоятелство в последните 2 седмици се работеше изцяло в тази посока", каза още проф. Христов.

Той отбеляза, че липсата на вода се дължи не на обстоятелството, че няма вода в яз. "Тича", а на неизправности във ВиК структурата. Проф. Христов подчерта, че има до

Новоизбраното 51-во Народно събрание ще проведе първото си заседание на 11 ноември от 10:00 ч. Това съобщиха от законодателната институция на сайта си. Събранието се свиква с указ №266 от 5 ноември т.г. на президента Румен Радев на основание чл. 75 от Конституцията на Република България.

Съгласно чл. 76 от Конституцията първото заседание на Народното събрание ще бъде открито от най-възрастния присъстващ народен представител. В 51-вото Народно събрание това е Силви Кирилов.

Народните представители ще положат клетва: „Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се.“ След полагането те ще подпишат клетвени листове. В пленарната зала ще прозвучат химнът на Република България и химнът на Европейския съюз.

По традиция на първото заседание

По думите на Ведат Ахмед мирното съжителство и заедността придобиват по-голямо значение в контекста на увеличаващия се брой на конфликтни точки по света. Той отбеляза мирното съжителство на различните религиозни общности в България.

По данни от последното преброяване Католическата църква в България наброява 38 000 души, самоопределили се като католици, каза Негово Високопреосвещенство монсеньор Петко Вълов, председател на Епископската конференция на Католическата църква в България.

По отношение на другите религии Католическата църква има ясно изградена доктрина, признавайки правото на свободата на вероизповедание, на съвестта и на слово, обясни монсеньор Вълов и добави, че приветства инициативата на МВнР и пожелаваме успех на форума.

Хората, които са обединени в българския евангелизъм, наброяват между 70 000 и 100 000 според последните преброявания, заяви пастор Владимир Райчинов, заместник-председател на Обединени евангелски църкви в България, член на борса на Европейския евангелски алианс. Най-вероятно са и повече, но не сме сигурни в точната бройка. Това са хора, които обичат България, каза още той.

Пасторът се обърна към всички представители на бесарабската българска общност, които отбелязаха Деня на бесарабските българи и честити празника им.

Обединени евангелски църкви е сдружение обединяващо евангелските вярващи и е учредено през 1909 г. През тези повече от 110 години Обединени евангелски църкви са нараснали по брой изповедания и в момента наброяват 13, каза още пасторът.

Характерното за българите чувство за съпричастност създава условия арменската общност да се чувства на българска земя приета и разбрана, каза проф. Гарабед Минасян, представител на Епархийския съвет на Арменската Апостолическа православна църква в България. България отвори вратите и сърцата си за арменците. Основните средища на арменските традиции и дух към днешна дата са 13 православни храма, читалища и културни домове, в които от поколение на поколение се предават вяра, език, бит и култура, посочи той.

Арменската общност традиционно поддържа активни връзки с други религиозни групи в страната. В арменските църкви често се провеждат събития, които насърчават диалог между религиите, каза още проф. Гарабед Минасян.

Има множество сходства между ритуалите на българските евреи и българските мохамедани, има сходства с православно християнство, с протестантството, с Арменската църква. Неща, които не са обособени в религиозна литература, а са станали така, защото са живели заедно, каза Максим Делчев, председател на Централния израилтянски духовен съвет.

Аз съм горд, че съм наследник на общност, която повече от 200  години споделя всичко хубаво и лошо с всеки едни друг български гражданин, добави Максим Делчев.

Семинарът е организиран от Дипломатическия институт към министъра на външните работи и Дирекция „Външнополитическо планиране, информация и координация“ на Министерството. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Полицейски служители са иззели 49 предмета с белези на културно-исторически ценности от жена в Казанлък
Жена на 52 години от Казанлък е задържана за притежание на предмети с белези на културно-исторически ценности, съобщиха от Министерството на вътрешните работи.  След специализ ...
Събираемостта на местните данъци такси в община Плевен надвишава нивата от миналата година, отчетоха от общинската администрация
Събираемостта на местните данъци такси в община Плевен надвишава високите нивата постигнати миналата година. Това отчете директорът на Дирекция „Приходи от местни данъци и та ...
Пред ПП-ДБ Тошко Йорданов от ИТН настоя най-възрастният депутат да остане председател на парламента до формирането на мнозинство
Пред „Продължаваме промяната -Демократична България“ (ПП-ДБ) Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ (ИТН) настоя коалицията да приеме компромисното решение най ...
Проблемите и възможностите пред журналистиката в рамките на предизборна кампания обсъдиха експерти на дискусия за свободата на словото
Проблемите и възможностите пред журналистиката в рамките на предизборна кампания, както и отношенията между властта и журналистиката, обсъдиха експерти по време на дискусия за своб ...
Георги Чолаков ще бъде и.ф. председател на Върховния административен съд до избора на нов председател
Съдийската колегия определи настоящия председател на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков за и.ф. председател на съда от 22 ноември до избора на нов административен р ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Проф. Георги Близнашки представи български превод на Конституцията на Австрия, от която България е възприела модела на Конституционния съд
С представяне на Конституцията на Австрия с уводна студия от проф. Георги Близнашки тази вечер беше дадено началото на дейността на Центъра за конституционализъм и демокрация към & ...
Възстановено е движението по третокласния път между павликенските села Патреш и Батак
Възстановено е движението по път III-405 Патреш - Батак, съобщиха от пресцентъра на Агенция "Пътна инфраструктура".  По-рано днес движението по третокласния път между павликен ...
Силата е да мога да оценя това, което притежава човекът до мен, каза Илияна Йотова на фестивала за документални филми за хора с увреждания
„Силата не е онова, което аз притежавам, силата е да мога да оценя това, което притежава човекът до мен“, каза вицепрезидентът Илияна Йотова, която поздрави организатор ...
Представители на 17 български общини обсъждаха в Шумен реформата на социалните услуги, съобщиха от общинската администрация
Представители на 17 общини в България участваха в регионалната среща на тема „Актуални предизвикателства в развитието на социалните услуги“, организирана от Община Шуме ...
Служебното правителство ще обсъди доклад за изпълнението на държавния бюджет
Служебният кабинет ще проведе редовното си седмично заседание в сряда, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.  Очаква се служебното правителство да обсъди и приеме до ...
Тикер в 04:12 ч.
С представяне на Конституцията на Австрия с уводна студия от проф. Георги Близна ...
Начало Основна линия
4663
България

Представители на шестте основни вероизповедания в България обсъждат заедността на религиите на семинар в МВнР

Представители на шестте основни вероизповедания в България обсъждат заедността на религиите на семинара „Заедност на религиите и общностите в България: измерения на публичност и дипломация с универсална приложимост“ в сградата на Министерството на външните работи (МВнР).На поканата се отзоваха всички шест основни вероизповедания, каза посланик Ангел Орбецов - модератор на първия панел - "Заедност на религиите": гласът на вероизповеданията в България.

| 30 Октомври 2024, 13:19 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Представители на шестте основни вероизповедания в България обсъждат заедността на религиите на семинар в МВнР
Представители на шестте основни вероизповедания в България обсъждат заедността на религиите на семинар в МВнР
Снимка © Христо Касабов / БТА

Представители на шестте основни вероизповедания в България обсъждат заедността на религиите на семинара „Заедност на религиите и общностите в България: измерения на публичност и дипломация с универсална приложимост“ в сградата на Министерството на външните работи (МВнР).

Увеличение на случаите на варицела се наблюдава в област Смолян напоследък, според данни на Регионалната здравна инспекция (РЗИ). Повишението не е необичайно за този сезон, според д-р Сийка Чернева от РЗИ.

Общо 60 са заболелите от варицела в областта през последната седмица, а за един месец са над 225. Тенденцията на повишение на заболеваемостта от варицела в областта се наблюдава от април, но сега случаите са повече, допълни д-р Чернева. Тя уточни, че  както при всички инфекциозни заболявания има известна цикличност и след като предишни години са били по-малко заболелите, завишението се обяснява и с големия брой неболедували досега.

Пациентите с варицела в областта са предимно деца от 0 до 15 г., тежки случаи няма. Според д-р Чернева става дума и за епидемично разпространение, защото има много случаи на заболели.

Епидемичната обстановка в областта по отношен

Напредък по темата за присъединяване на България към Програмата за безвизово пътуване на САЩ в последните седмици беше отчетен на среща между служебния премиер Димитър Главчев и помощник-секретаря по международните въпроси на Департамента за вътрешна сигурност на САЩ Адам Хънтър, съобщиха от правителствената пресслужба.

Вашингтон остава ангажиран в партньорския процес по присъединяване на България към програмата, стана ясно още по време на срещата.

„Правилата са, за да се спазват. Има обективни критерии, към които се стремим и ще положим всички усилия да изпълним“, заяви по време на срещата служебният премиер. Димитър Главчев изтъкна, че българското външно министерство провежда специална информационна кампания заради все още високия брой откази. Той създаде и работна група, която да ускори дейностите по визовата тема.

В хода на срещата Димитър Главчев

Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) "Еврохоспитал Пловдив" започва изграждането на нов корпус с нови медицински дейности и отделения. Символична първа копка за начало на строежа направиха доц. д-р Венцеслав Джурков и д-р Танка Кърпарова – създатели и собственици на болницата, съобщиха от пресцентъра на лечебното заведение.

В новия корпус на "Еврохоспитал Пловдив" ще се включат допълнително медицинска онкология, ендокринология и болести на обмяната, физикална и рехабилитационна медицина. Предвижда се преструктуриране на лечебното заведение с повишаване броя на леглата и промяна на нивата на компетентност на съществуващи структури. Строежът, вътрешното обзавеждане и оборудване на новото крило се очаква да приключат до края на 2025 година.

УМБАЛ "Еврохоспитал Пловдив" приема първия си пациент на 15 март 2012 година. В момента болницата е

Държавата се намира в тежка политическа, финансова и обществена криза. Това каза в пленарната зала депутатът Станислав Балабанов от „Има такъв народ“ (ИТН) при откриването на първото заседание на 51-вото Народно събрание.

"Хаосът е пълен. Повечето от институциите ни са в тотален колапс. Изключително силно е усещането за пълна липса на справедливост. Изминалите седми поредни избори показаха, че на онзи прословут връх на копието, вместо да стои свободният и независим избор, трайно се е настанил поредният опит за завладяване на държавата на всяка цена“, каза Балабанов.

За съжаление, днес на дневен ред не са доходите на хората, по-важно е кой е собственик на главния прокурор, кой го притежава или кой ще го притежава, допълни депутатът.

През нощта и утре над Северна и Източна България ще бъде облачно. На много места там ще има валежи от дъжд, в Предбалкана – от дъжд и сняг, съобщава Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Над югозападните райони и Западните и Централни Родопи през нощта ще е предимно ясно, а през деня – предимно слънчево, като утре в следобедните часове и там облачността ще се увеличава. Ще духа слаб, в източните райони – умерен и временно силен вятър от север-североизток. Минималните температури в Южна България ще бъдат между минус 3°и 1°, на север от Стара планина – между 2°и 5°, за София – около минус 1°, максималните в повечето места - между 4° и 9°, в южните райони до 12°, за София – около 7°.

По Черноморието ще е облачно. На много места, главно по южното крайбрежие, ще има валежи от дъжд. Ще духа у

На поканата се отзоваха всички шест основни вероизповедания, каза посланик Ангел Орбецов - модератор на първия панел - "Заедност на религиите": гласът на вероизповеданията в България.

Днес живеем в епоха, която няма своя аналог в миналото, заяви Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний. Разделението в обществото, новопоявилите се военни конфликти, липсата на предвидимост - отново поставят на дневен ред изконните въпроси за ценността на човешката личност, правото на живот, свободата на религиозно вероизповедание, каза той. По думите му Българската православна църква се ползва с най-голямо доверие в обществото според социологическите проучвания, въпреки нарастващото недоверие в институциите. Това доверие формира здрава основа за хармоничното съжителство за различните етноси и общности в България, каза митрополит Антоний. 

Доверието в Църквата в България е 43,1 % при недоверие от 35,8 % и това я нарежда сред най-одобряваните институции в страната, посочва проучване на "Галъп интернешънъл болкан" от септември.

Диалогът с другите разсейва страховете и възпитава в уважение и толерантност. Българската православна църква отстоява своята историческа мисия да бъде нравствена опора на нашия народ. Религиозните учения и автентични традиции отхвърлят насилието и нетолерантността и насърчават взаимното разбирателство, коментира още митрополит Антоний. 

Добрият тон в обществената комуникация, между хората, институциите, обществените организации и общностите винаги са били от голямо значение за благополучното развитие на човечеството, каза Ведат С. Ахмед – председател на Висшия мюсюлмански съвет на Мюсюлманското изповедание.

По-строг режим на водата се въвежда в Ловеч, като водоподаването ще бъде спирано и през деня. Това се съобщава на официалната страница на ВиК – Ловеч. От 13 ноември водоподаване за град Ловеч ще бъде осигурено от 6:00 до 11:00 часа и от 16:00 до 22:00 часа, за квартал "Гозница" - от 6:30 до 11:30 и от 16:30 до 22:30 часа. Няма да бъде спирана водата в квартал "Продимчец".

Припомняме, че досега водоподаването се прекъсваше от 22:00 до 6:00 часа. 

Причината за водния режим е продължителното засушаване, силното намаляване на дебита на водоснабдителна група "Черни Осъм" и водоизточниците.

Въведени са и ограничения във водоползването за питейно-битови нужди, забрана за ползване на питейна вода за поливане на зелени площи, миене на балкони, улици и моторни превозни средства.

Един от трима пациенти с гастроинтестинално заболяване страда от малнутриция (недохранване), каза доц. д-р Зорница Горчева, гастроентеролог в УМБАЛ, „Св. Марина“-Плевен на пресконференция в Националния пресклуб по повод Седмицата на информираността за малнутрицията. Тя се провежда от 11 до 15 ноември. В пресконференцията участваха проф. Георги Момеков от Медицинския университет в София, доц. д-р Зорница Горчева от УМБАЛ, „Св. Марина“ в Плевен, д-р Красен Иванов от УМБАЛ, „Токуда“ в София,
д-р Цветан Татаров от МБАЛ „Унихоспитал“ в Панагюрище.

Малнутрицията е недостатъчен прием на въглехидрати, мазнини, протеини и витамини, нужни на организма за осигуряване на растежа и функционирането му, посочиха специалистите. Най-често състоянието е резултат от различни заболявания като онкологични, стомашно-чревни, хирургични интервенции,

Искаме държавата да определи проблема с водата в Шумен за основен приоритет, свързан с националната сигурност и да отдели необходимия финансов ресурс за осигуряване на устойчиво водоподаване за жителите на общината. Това каза кметът на областния град проф. Христо Христов на инициирана от него днес среща, свързана с проблемите с водоснабдяването и качеството на водата. На срещата, продължила над два часа, присъстваха областният управител Бейнур Ахмед, председателят на Общинския съвет Ася Аспарухова, председателят на Управителния съвет на „Български ВиК Холдинг“ инж. Лозко Лозев, управителят на ВиК-Шумен Иван Пушкаров, общински съветници, журналисти и граждани, участвали в протеста на 8 ноември срещу липсата на вода и ниското качество на водата, доставяна от дружеството.

Към момента няма проблем с подаването на вода от язовир „Тича“ за община Шумен, но има

Кметът на Шумен проф. Христо Христов заяви на брифинг в Община Шумен, че се надява оттук нататък да стартира процес на взаимодействие между представителите, които протестиралите срещу лошото качество и липсата на вода в Шумен граждани са определили, с кмета на Шумен и с председателя на Общинския съвет на Шумен Ася Аспарухова.

"Днес ние с нея бяхме при хората и чухме какви са техните искания, напълно основателни. Смея да твърдя, че в нашата ежедневна дейност осигуряването на устойчиво надеждно, системно и качествено водоподаване и водоосигуряване на жителите с питейна вода на Шумен е приоритетна задача. Поради това обстоятелство в последните 2 седмици се работеше изцяло в тази посока", каза още проф. Христов.

Той отбеляза, че липсата на вода се дължи не на обстоятелството, че няма вода в яз. "Тича", а на неизправности във ВиК структурата. Проф. Христов подчерта, че има до

Новоизбраното 51-во Народно събрание ще проведе първото си заседание на 11 ноември от 10:00 ч. Това съобщиха от законодателната институция на сайта си. Събранието се свиква с указ №266 от 5 ноември т.г. на президента Румен Радев на основание чл. 75 от Конституцията на Република България.

Съгласно чл. 76 от Конституцията първото заседание на Народното събрание ще бъде открито от най-възрастния присъстващ народен представител. В 51-вото Народно събрание това е Силви Кирилов.

Народните представители ще положат клетва: „Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се.“ След полагането те ще подпишат клетвени листове. В пленарната зала ще прозвучат химнът на Република България и химнът на Европейския съюз.

По традиция на първото заседание

По думите на Ведат Ахмед мирното съжителство и заедността придобиват по-голямо значение в контекста на увеличаващия се брой на конфликтни точки по света. Той отбеляза мирното съжителство на различните религиозни общности в България.

По данни от последното преброяване Католическата църква в България наброява 38 000 души, самоопределили се като католици, каза Негово Високопреосвещенство монсеньор Петко Вълов, председател на Епископската конференция на Католическата църква в България.

По отношение на другите религии Католическата църква има ясно изградена доктрина, признавайки правото на свободата на вероизповедание, на съвестта и на слово, обясни монсеньор Вълов и добави, че приветства инициативата на МВнР и пожелаваме успех на форума.

Хората, които са обединени в българския евангелизъм, наброяват между 70 000 и 100 000 според последните преброявания, заяви пастор Владимир Райчинов, заместник-председател на Обединени евангелски църкви в България, член на борса на Европейския евангелски алианс. Най-вероятно са и повече, но не сме сигурни в точната бройка. Това са хора, които обичат България, каза още той.

Пасторът се обърна към всички представители на бесарабската българска общност, които отбелязаха Деня на бесарабските българи и честити празника им.

Обединени евангелски църкви е сдружение обединяващо евангелските вярващи и е учредено през 1909 г. През тези повече от 110 години Обединени евангелски църкви са нараснали по брой изповедания и в момента наброяват 13, каза още пасторът.

Характерното за българите чувство за съпричастност създава условия арменската общност да се чувства на българска земя приета и разбрана, каза проф. Гарабед Минасян, представител на Епархийския съвет на Арменската Апостолическа православна църква в България. България отвори вратите и сърцата си за арменците. Основните средища на арменските традиции и дух към днешна дата са 13 православни храма, читалища и културни домове, в които от поколение на поколение се предават вяра, език, бит и култура, посочи той.

Арменската общност традиционно поддържа активни връзки с други религиозни групи в страната. В арменските църкви често се провеждат събития, които насърчават диалог между религиите, каза още проф. Гарабед Минасян.

Има множество сходства между ритуалите на българските евреи и българските мохамедани, има сходства с православно християнство, с протестантството, с Арменската църква. Неща, които не са обособени в религиозна литература, а са станали така, защото са живели заедно, каза Максим Делчев, председател на Централния израилтянски духовен съвет.

Аз съм горд, че съм наследник на общност, която повече от 200  години споделя всичко хубаво и лошо с всеки едни друг български гражданин, добави Максим Делчев.

Семинарът е организиран от Дипломатическия институт към министъра на външните работи и Дирекция „Външнополитическо планиране, информация и координация“ на Министерството. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Полицейски служители са иззели 49 предмета с белези на културно-исторически ценности от жена в Казанлък
Събираемостта на местните данъци такси в община Плевен надвишава нивата от миналата година, отчетоха от общинската администрация
Пред ПП-ДБ Тошко Йорданов от ИТН настоя най-възрастният депутат да остане председател на парламента до формирането на мнозинство
Проблемите и възможностите пред журналистиката в рамките на предизборна кампания обсъдиха експерти на дискусия за свободата на словото
Георги Чолаков ще бъде и.ф. председател на Върховния административен съд до избора на нов председател
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Проф. Георги Близнашки представи български превод на Конституцията на Австрия, от която България е възприела модела на Конституционния съд
Местен фокус
Възстановено е движението по третокласния път между павликенските села Патреш и Батак
Основна линия
Силата е да мога да оценя това, което притежава човекът до мен, каза Илияна Йотова на фестивала за документални филми за хора с увреждания
Местен фокус
Представители на 17 български общини обсъждаха в Шумен реформата на социалните услуги, съобщиха от общинската администрация
Основна линия
Служебното правителство ще обсъди доклад за изпълнението на държавния бюджет
Сфера
Полицейски служители са иззели 49 предмета с белези на културно-исторически ценности от жена в Казанлък
На преден план
Мъж на 38 години е осъден на 17 години затвор за умишлено убийство край Чирпан
В детайли
Васил Терзиев: Аз и екипът ми не се поддаваме на натиск, без значение откъде и от кого идва
На преден план
Мъж загина и двама са ранени при катастрофа между хасковските села Манастир и Книжовник
Местен фокус
„Продължаваме промяната – Демократична България" заявиха, че писмен отказ от ГЕРБ-СДС за коалиция с Делян Пеевски е едно „добро начало“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.